ARAMA
İncirliova Belediyesi

İncirliova Deve Sucuğu Coğrafi İşaret Tescil Onayı Aldı

Geri
İncirliova Deve Sucuğu Coğrafi İşaret Tescil Onayı Aldı
2 Nisan 2021

İncirliova Deve Sucuğu Coğrafi İşaret Tescil Onayı Aldı

Belediyemizce ilçemiz adına Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan İncirliova Deve Sucuğu Coğrafi İşaret Tescil başvurusu tescil onayı almıştır. Başvurumuz; İncirliova ve Aydın’daki birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşunun da destek ve katkılarıyla güncellenerek, 01.04.2021 tarihli Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlanmasının ardından tescile hak kazandı.

Ülkemizde deve ürünlerine ait ilk coğrafi tescil olmasının yanı sıra, geleneksel (Fermente) ve modern (Isıl işlem görmüş) üretim yöntemlerinin her ikisini de kapsayan tescil onayı ile;  İncirliovamızda kuşaklar boyunca gelişerek bugüne ulaşan benzersiz bir kültürel mirasımızın yaşatılması, ürünün ulusal düzeydeki farkındalık ve değerinin güçlendirilmesi, üretici ve tüketicilerin taklit ve sağlıksız ürünlere karşı korunması, deve sucuğu üretimi yapan firmaların kapasitelerini geliştirmesi, yeni girişim ve işbirliklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Tescil onayının İncirliovamıza ve Aydınımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu uzun yolculuğumuza destek ve katkı sunan tüm kişi ve kurumlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tanıtım broşürüne http://www.incirliova.bel.tr/upload/brosurler/2021_04_02_29658694.pdf

 tescil dosyasına da  www.ci.gov.tr adreslerinden erişebilirsiniz.

Sayın halkımıza duyurulur.

 

Aytekin KAYA

İncirliova Belediye Başkanı

 

DİĞER DUYURULAR