• PARK İNCİRLİOVA
  YENİLENEN GÖRÜNTÜSÜYLE
  MODERN TASARIMIYLA
  TÜM HALKIMIZIN HİZMETİNDE
 • HALKIMIZIN HİZMETİNDE...
  HAMAM - SAUNA - DÜĞÜN SALONU - OTOPARK - SOSYAL HİZMETLER
 • BİR ÇOK OYUN VE ÇOCUK PARKINI
  SİZ DEĞERLİ HALKIMIZIN HİZMETİNE AÇTIK...
 • BELEDİYEMİZ SORUMLULUĞU DAHİLİNDEKİ
  TÜM YOL VE SOKAKLARIMIZDA, MEZARLIKLARIMIZDA VE CAMİİLERİMİZDE
  TEMİZLİK İŞLERİMİZİ BÜYÜK BİR ÖZEN VE İTİNA İLE YERİNE GETİRİYORUZ...
 • BİR ÇOK PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRDİK...
  DUALAR EŞLİĞİNDE TEMELLER ATARAK HALKIMIZA KAZANDIRDIK...
 • TEMİZ ENERJİ, TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ İNCİRLİOVA İÇİN
  GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİK.
  KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ...

Deve güreşlerinin tarihi 19. yüzyılın başlarına kadar uzanır. O tarihlerde İzmir yönüne gidenkervanlar, eski adıyla Karapınar olan, şimdiki İncirliova’da konaklamaktaydı. Bu konaklamasırasında dorumlar (Deve Yavrusu), kendi aralarında oynaşırlardı. Yine kervanda yükbulunmayan develerin birbiriyle güreştiklerini gören deve sahipleri, develerinin buhareketlerine ilgi duymuşlar, zamanla bu durumu gelenek haline getirmişlerdir. Öncelerişahıslar arasında iddia yoluyla ufak çaplı yapılan deve güreşleri, daha sonralarıgenişleyerek, toplumsal bir eğlence haline gelmiştir.

Her yıl düzenlenen deve güreşlerine, Aydın ili dışından Çanakkale, Balıkesir, Denizli,Antalya ve İzmir yörelerinden develerini güreştirmek için deve sahipleri davet edilerek,yörenin meraklı izleyicileri katılır. Davet edilen deve sahiplerinin konaklama ve diğerihtiyaçları genellikle, İncirliovalı deveciler olmak üzere, İncirliova halkı ve İncirliova esnafıtarafından karşılanır.

Güreşlerin yapılacağı günden bir gün önceki gecede “Halı Gecesi” adıyla bir eğlence düzenlenir. Bu eğlencede yemekler yenir,içkiler içilir, dostluklar pekiştirilir, mahalli sanatçılar şenliklere katılır, eğlence sırasında açık artırma yapılarak halılar satılır. Ertesi gündavul zurna eşliğinde yapılan deve güreşlerinde develer, ayak, orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreştirilir. Her deve kendikategorisindeki deve ile (Tülü) güreşir, galip gelen develerin sahipleri, para ve halı ile ödüllendirilir.

Deve güreşlerinde, zamanı ayarlayan, Tülülerin en iyi şekilde güreşmesini sağlayan “Orta Hakem”; neticeleri belirleyen,organizasyonu devam ettiren “Masa Hakemi”; develeri ayırmak için 10’ar kişilik gruplar halinde 2 gruptan oluşan “Urgancı” denilenayırıcılar; develerin birbirini ısırmaması için ağızlarını bağlayan “Ağız Bağcı” denilen 2 veya 3 kişi görev yapar. Kendine göre sağtaraftan güreşen deveye “Sağcı”, sol taraftan güreşen deveye “Solcu” deve denir.

Güreş esnasında, her iki devenin birbirinin ayaklarını kenetlemesine “Çengel”, güreşen develerin ayaklarının arasına alarak,göğsünü ile basmasına “Bağcı”, rakibinin ayaklarına ağzı ve dişleri ile vurmasına “Tekçi” denir. Deve güreşlerinin gerek içeriden,gerekse dışarıdan ziyaretçi ve turist gelmesi açısından, İncirliova’nın tanıtılmasında önemli rolü vardır.

ANKET

İŞKUR Hizmet Noktasının Belediyemizde olduğunu biliyormusunuz?

ETKİNLİK SÜRESİ

SONRAKİ ETKİNLİK

AŞÇILIK VE PASTACILIK EĞİTİM KAMPI

YER: PARK İNCİRLİOVA

TARİH: 4-5-6 EYLÜL 2018

SAAT: 10.00

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

İncirliova Belediye Başkanlığı'nı sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz
 

Sosyal Medya Hesaplarımız

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES: Cumhuriyet Mahallesi Prof. Dr. Türkan Saylan Cd. No:37

 İNCİRLİOVA / AYDIN